ÇIKTI “Blokzinciri Teknolojisi ve Kripto Paraların Hayatımızdaki Yeni Yeri” Tüm Kitapçılarda!

Dünyanın bir anda tüm ilgisini üzerine toplayan Bitcoin ile yeni bir teknoloji olan blokchain yani blokzinciri teknolojisi internetin evrimi olarak tüm sektörlere dokunan bir gelişme oldu. Blokzinciri teknolojisinin zemin olduğu kripto paraların ilki olan bitcoin herkesin takip odağında. Nedir bu bitcoin? Nedir Blockchain veya blokzinciri? Evet ilk kez karşılaşanlar ve bu teknolojinin detaylarını öğrenmek isteyenler için bir rehber olacak Hakan ATABAŞ‘ın yazdığı Ceres Yayınları‘nın yayımladığı “Blokzinciri Teknolojisi ve Kripto Paraların Hayatımızdaki Yeni Yeri” adlı kitabımız çıktı.

blokchain blokzinciri kripto paralar

Kitapta özellikle blockchain‘nin ayrı yazılan Türkçe çevirisi blok zinciri yerine “BLOKZİNCİRİ” olarak yer verdik. Tüm dünyanın farklı alanlarda bir çok proje geliştirmeye başladığı ve büyük bir ivme ile gelişme gösteren blockchain teknolojisi yapısal özelliği olan, zincirleme bağlı blokları ifade eden, ingilizcede tek kelimelik bir terim olarak bu teknolojinin adı oldu. Bu yüzden Türkçe’de de bütünlük ifade etmesi adına ve bir özelleşmiş ad olduğundan dolayı bizde kitabımızın adında ve içeriğinde  tek kelime olarak Blokzinciri olmasına karar verdik. Bu karar hukukçu, akademisyen ve sektörle ilgili olan bir çok arkadaşın bir araya geldiği bir ortak tartışma sonucu kabul edilmiştir.

Okurlarımızın ilgisini çekecek olan Blokzinciri Teknolojisi öncelikle aracıları ortadan kaldıran, şeffaflık ve güvenilirlik konusunda çok farklı bir yaklaşım ve iş akışlarına hız getiriyor. Bir kayıt defteri olarak akıllarda daha kolay anlaşılabilecek bu yapı dağıtık bir muhasebe defteri gibi düşünülebilir. Verilerin zincirleme bloklar halinde şifrelenerek kayıt altına alınması ve bu kayıtların dağıtık olarak barındırılması ile değiştirilemezlik özelliği kazanan blokzinciri teknolojisinin derinlerine iniyoruz ve kitapta sizlere hangi sektörlerde nasıl kullanılabileceğine dair detaylar sunuyoruz. Tüm dünyanın hızlıca adapte olmaya çalıştığı internetin en büyük devrimi olarak kabul edilen blokzinciri teknolojisini sektörünüze nasıl uyarlayabileceğiniz hakkında bilgileri bulacaksınız.

Blokzinciri ile bitcoin, ripple, xtremcoin, ethereum gibi birçoğu hakkında yeni haberler duyduğunuz kripto paralar hayatımıza girmiş oldu. Kripto para ticaret platformları veya kripto para borsası olarak adlandırılan sitelerde işlem görmeye başlayan kripto paralar nedir, nasıl yapılır konularınada geniş yer verdiğimiz Blokzinciri kitabında ayrıca örnek bir çalışma olarak Xtremcoin ve akıllı sözleşme (smart contract) yapısının detaylarını bulacaksınız. Akademik ve teknik yaklaşımla kaleme alınan bu kitap öğrenciler, akademisyenler ve teknoloji takipçileri içinde bir başlangıç rehberi olacaktır.

blok zinciri kitabi

Blokzinciri Teknolojisi ve Kripto Paraların Hayatımızdaki Yeni Yeri

Yazar: Hakan ATABAŞ

Düzenleme: Fatih ARSLAN

Yayınevi: CERES Yayınları

Dijitalleşen dünyamızda sağlıktan, ekonomiye, finanastan eğitime ve iş dünyasına kadar hemen her sektörde blokzinciri yaklaşımının hayatımıza etkilerini ve katkılarını tüm okurlarımızın merakına bırakıyoruz.

Tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

Yorumlar

Your email address will not be published.