Apple Körlüğü

Marka değerini son bi kaç yılda hızla arttıran Apple, market değeri 850 Milyar dolar. Bunu nasıl başardı? İşte bunu bahsettiğim körlük projeleri ile başardı. Bu yazımda kesinlikle apple’ı eleştiren yönde değil başarısını tebrik eden yönde dile getirmekteyim. Apple körlüğü’nden ifade etmek istediklerim.. Apple kalitesinden hiç ödün vermediği gibi, fiyat olarakta hiçbir zaman bir pc, bir nokia, samsung gibide değişmedi. Ve insanlar teknolojiden ziyade apple ürünlerine sahip olmak istediler. Bakıldığında Samsung Galaxy SX her nekadar çok daha iyi bir teknolojiye sahip olsada, ismini ve prestijini iyi koruyan Apple iPhone X daha çok satacak. İnsanlar yeni çıkan teknolojiyi satın almıyor, onlar yeni çıkan iphone, ipad’leri alıyorlar..

Bir çoğuda bende apple’cıyım mantığıyla, bende o duyguyu yaşayanlardanım olma kaygısıyla gece apple’ın online satışlarının başlayacağı saati bekliyorlar.. Tek bir sebep var, yarın “evet bende gece onu bekledim, sayfayı F5 yaptım, çıkar çıkmaz siparişimi verdim, çok heyecanlıydım” cümlesini kurmak. Ve bunu abartıp ayın satış gününden önce Apple satış mağazaları önünde çadır kuracak, iPhone X almak için sabah açılış saatine kadar kuyrukta bekleyecek bir kitle de mevcut bunun adına ben Apple Körlüğü diyorum.

Apple’ın bu çizgisini, satış stratejilerini, reklam başarısını, kurumsal duruşunu Tebrik ediyorum. Telefon dünyasındaki gelişmeler yakın zamanda iphone ve galaxy etrafında dönerken htc, nokia, motorola, sonyericson’lar bu yarışta dahada geri kalmaya devam edcekler gibi.. Artık telefonların isimlerinin değişme vakti sanırım geldi çünkü arama özelliğinden çok daha fazlası ön planda!

Yorumlar

Your email address will not be published.