O Mektubun Sırrı! Geliyoo Cumhurbaşkanına Neden Yazdı?

5 yıllık çalışmamızın ardından Geliyoo arama motoru projemizi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a takdim etmek nasip oldu.

Evet ama neden böyle bir mektup yazmıştık ve neden bunu tüm Türkiye ile http://sn.receptayyiperdoganamektup.com ‘da online olarak paylaştık? Mektup detaylarını yine mektup sitesinden okuyabilirsiniz.

2010 yılında çıktığımız bu yolda Türkiye için çok elzem bir proje olan arama motoru geliştirmeye karar verdik ve bunu ülkemiz ile hiç bir karşılık beklemeden paylaşmayı hedefledik fakat ne yaptıysak hangi resmi kurum ile projeyi paylaştıysak ilgi beklediğimiz derece olmadı. Kime dosya verdiysek dosyalar hep kayboldu! Hiç bir şekilde projemizin ehemmiyeti ve detaylarına devletin erişmesine sürekli bir engel olma durumu ve dosyalarımızın sümenaltı edilmesi durumu var gibiydi.

Çabamız kısa yoldan devlete projeyi satmak değildi asla, art niyetli zihinlerde bizi sürekli bu şekilde yaftalamaya çalışan haber yazıları oldu. Bu haberlere kulak asmadık gerçi ama can sıkmıyor da değillerdi. Tamamen şahsi yatırımlarımızla ilerlettiğimiz projemizde maddi olanaklarımız artık bizi zorluyordu ve projeye ek kaynak da gerekiyordu. Bu durumda Koskeb ve Tübitak’a da başvurularımız oldu. Gelen cevaplar hayret vericiydi “Rutin mühendislik uygulamaları” olarak değerlendirilmiş ve desteğe kabul görülmemişti. Evet yani zaten herkes arama motoru yapıyormuş, her gün bir tane web tarayıcı geliştiriliyormuş Türkiye’de lakin henüz biz onların gördüklerini göremedik ne hikmetse! Birde iki girişimciden beklenen prosedür vardı! Bizden 10’dan fazla mühendisi 12 ay sigortalı çalıştırmış olmamız, belli metrekarelik ofisimizin olması gibi şartlar.. EEE burda adama sorarlar bizim cebimizde o para olsa ben sana gelir miyim? ey destek mercii!

Evet özetle hikayenin kısmı detayları bu şekilde, tüm detayları paylaşmak sayfalar sürer.. Sonuç olarak resmi makamlardan, gerekli birimlere ulaşmayan veya gerekli birimlerce değerlendirilmesi gerçekleşmeyen projemizi en sonunda Türkiye için bir arama motoruna sahip olmanın ne kadar önemli ve stratejik bir hamle olduğunu iyi bilen, ufku geniş, ileriye dönük yatırımları desteklemesi ile ülkemize çok şey kazandırırken tarihimizden tecrübeyle kendine yol haritası çıkaran ülkemizin lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘a online olarak internet üzerinden açık mektup yazdık ve Türkiye gündeminde haberlerde uzun bir süre yer aldı. Akabinde projemizi Cumhurbaşkanımıza takdim etmek bizlere nasip oldu.

Ve mektubumuzu;

Sayın Cumhurbaşkanı’mız, mübarek Kadir Gecesinde bize ayırdığınız değerli vaktiniz için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Rabbim utandırmasın.. (13.07.2015)

diyerek sonlandırdık. Bu vesile ile Cumhurbaşkanımıza ve bizlere destek veren tüm halkımıza sonsuz teşekkürler. Geliyoo projemizde azimle, ısrarla ve sabırla yolumuza devam ediyoruz. Aynı zamanda yürüttüğümüz yeni projelerimiz üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’miz için yeni bir teknoloji Geliyoo sloganı ile yola çıktık ve bu yolda inançla sonuna kadar yürümeye devam edeceğiz..

Vaktini ayıran tüm okurlarımıza teşekkür ederiz..

Yorumlar

Your email address will not be published.